O autorovi‎ > ‎

Malířovy postřehy

  • Nechodím vyšlapanou cestou, a proto občas zabloudím do míst neznámých, což je možno nazvat jakýmsi hledačstvím. Občas se mi podaří i něco objevit, a tak obohacuji svůj výtvarný projev i své duševno. Moje životní filozofie je prostá a jednoduchá, přistupovat k životu pokorně ve vší skromnosti, uctívání těch pravých hodnot.
  • Narodil jsem se v malé dřevěné chaloupce u potoka v malebných Václavovicích nedaleko Frýdku dne 20.5.1927. Mé vzpomínky na pohádkové dětství jsou záhy poznamenány událostmi ne zrovna radostnými.     V pěti letech mého života mi zemřeli oba rodiče. Život jde dál a já končím v šenovské škole svoji povinnou školní docházku. Šenovské vzpomínky zahrnují období 1938-1944, období protektorátu. To jsou vzpomínky na šenovskou školu, zážitky s akadem. mal. Wilémem Wynschem, šenovský kostel, zámecká zahrada, rodina strýce Javorka, u kterého jsem byl 8 roků ve výchově. Také mi učaroval Volenský rybník a řeka Lucina. 
  • Maluji více než 50 let. Zpočátku to bylo studijní kreslení, malování v přírodě, kreslení a malování zátiší, pak následovala vlastní tvorba v užitém umění, návrhářství, v propagační grafice, dekoratérství, výstavnictví, práce v architektuře, tvorba reliéfů, modelování, práce se dřevem - nejrůznější objekty a artefakty 60.-70.léta. Pak stále intenzivnjěší malování olejem v krajině, více využívání forem moderního umění. Moje tvorba se začala oprošťovat od tradičních forem, nastalo úplné uvolnění až po volnou grafiku a mé malování se stalo svobodnějším. Volné svobodné malování mi umožňuje objevovat stále něco nového, zábavného v obraze a tím mi umožňuje také lépe chápat neustálý vývoj současného výtvarného umění. Současnou dobu v mé tvorbě bych charakterizoval takto: Je to doba návratů, vzpomínek a  hodnocení.

 


Comments